top of page

דגנים מלאים - מוצר מושלם 

הקב"ה ברא את הדגנים מושלמים, בכל גרעין יש את הנבט שמכיל ויטמינים מסוג B ו- E , עמילן, וקליפה עשירה בסיבים לאכילה בריאה.בדגנים מעובדים - אורז לבן וחיטה לבנה מוציאים את הסובין והנבט מהגרעין ומה נשאר? עמילן.

 

העמילן הוא בעצם רב סוכר, וכשאנחנו אוכלים אותו הגוף שלנו צריך לפרק את הסוכר. פעולה זו של פרוק הסוכר גוזלת ויטמינים מהגוף, כך שהפסדנו פעמיים, הפסדנו את הויטמינים שהוצאו מהגרעין בתהליך העיבוד, והפסדנו ויטמינים בתהליך העיכול של העמילן. סוברים שכמות הויטמינים המצויים בקליפה של כל גרעין דגן, היא כמות הויטמינים הדרושה לגוף כדי לעכל את העמילן. כמו שכבר אמרנו גרעין הדגן המקורי הוא מוצר מושלם ומדויק..

 

מהם הסיבים? הסיבים נחלקים לאלה שאינם נמסים במים ולאלה שנמסים. סיבים לא נמסים (כגון הסובין והתאית שבקליפת הגרעין) מתפקדים כמו מטאטא במערכת העיכול – הם סופחים נוזלים, רעלים, ודוחסים הכל החוצה. הם לא משנים צורתם ולא מתפרקים בגוף (כמו מרכיבי מזון אחרים: חלבון, פחמימות או שומן). הסובין שנמצא בקליפת הגרעין סופח נוזלים ורעלים, מתנפח במערכת העיכול. פותר בעיות עצירות ומשאיר את מערכת העיכול נקייה ובריאה יותר. סיבים מסיסים במים (כמו סובין שיבולת שועל) סופחים ומסלקים מהגוף כולסטרול. .

 

מי הם הדגנים המלאים? 

חיטה מלאה - טרום מונבטת, בורגול (חיטה גרוסה),'קוסקוס,כוסמין,שיפון, שיבולת שועל/קוואקר, אורז מלא - ארוך/עגול, בסמטי/בר/ אדום, שעורה/ גריסי פנינה, דוחן, קינואה – שחור אדום ולבן, אמרנט, טפה (לחם אתיופי).

 

מצער מאוד (אבל מובן) שבתהליך עיבוד הדגנים בשביל נוחות, טעם מפנק, הארכת חיי מדף וקידום מכירות גורמים שיבושים ואפילו מחלות ל"ע לגוף האדם שנברא לפי התקנון המקורי של הבורא ישתבח שמו.לכן כדאי שנחזור לתוכנית המקורית, נצרוך את הדגן המלא והמושלם, ועם קצת יצירתיות גם מאוד טעים וקל להכנה או שנמשיך חלילה לסבול...

 

ומה הרווח באכילת דגנים מלאים? 

  • צריכת סיבים תורמת מאוד להסדרת חילוף החומרים (נחוצים גם שתיה, שמן ופעילות גופנית).

  • הסיבים תורמים גם להרזיה ושמירת המשקל בגלל השפעתם על חילוף החומרים ותחושת השובע (מתנפחים,ממלאים ומשביעים).

  • סובין שיבולת שועל מוריד כולסטרול רע (Ldl) ומעלה את הכולסטרול הטוב (Hdl), הוא נקשר במערכת העיכול למלחי מיץ מרה שנוצרים במקור מכולסטרול. המלחי מרה שנקשרו לסובין יוצאים מהגוף. כתוצאה מזה, הגוף חייב ליצר מיץ מרה חדש, מהכולסטרול שמאוחסן בכיס המרה וכך נוצר תהליך "עובר ושב" שגורם להורדת כמות הכולסטרול בגוף וחידושו.

  • הסיבים תורמים גם לבריאות החניכיים - כתרגילי התעמלות. הם גם מעודדים הפרשת רוק שתורם לעיכול במיוחד של פחמימות, לעומת אוכל רך שמתגלש ישר לוושט בלי מאמץ, ומשאיר טעם של עוד ועוד. .

  • לדגנים המלאים ערך גליקמי נמוך היות והסיבים מרסנים את כניסת הסוכר לזרם הדם. עליה חדה ברמות הסוכר מחלישה את הלבלב שמייצר את האינסולין, עלולה לגרום להשמנה ומהווה סיכון להתפתחות סוכרת (לעןמת זאת פרוק העמילן לסוכר מעלה את רמת הסוכר בדם בצורה חדה, לכן לעמילן יש ערך גליקמי גבוה)ל

 

לסיכום: אכילת דגנים מלאים עוזרת לשמירה על משקל תקין, להרגשת שובע, לרמות סוכר תקינות בדם וגוף בריא שמקבל אספקת ויטמינים נאותה.אז למה בכל זאת אנו מעדיפים את הדגנים המעובדים/לבנים?מסתבר שרב הנשים לא רגילים לצרוך דגנים המלאים. גם מי שמעדיף, לא תמיד יודע איך להשתמש בהם בבישול או אפיה וכו'.בתעשית המזון ליתרון הבריאותי של הקמח המלא מתלווה קושי - ניתן להעניק לגרגרים הלבנים מרקם מעודן יותר וחיי מדף ארוכים יותר ולכן הם נפוצים יותר במזונות מוכנים.בנוסף, רב האנשים עדין אינה רגילים לטעם הדגנים המלאים ומעדיפים את טעמם המעודן יותר של הדגנים המעובדים.

 

ואתם? אם השתכנעתם שצריך לאכול דגנים מלאים הנה כמה מתכונים שיעזרו לכם בתחילת הדרך. כל הזכויות למתכונים שמורות ל"קליל ובריא" 050-413-3700


 

bottom of page