top of page

זה הזמן ללכת

בואו נדבר על הליכה! פעמים רבות שאלתי את עצמי מדוע קשה לי כל-כך לקום ולצאת להליכה, מה פתאום הטרנד הזה "הליכה" הפך להיות כלל עולמי, איך אני מתחילה? עם אילו נעליים אצעד? האם זה יפגע לי בברכיים? ובכלל באיזה מסלול כדאי לי ללכת וכמה זמן  ומה עם מזג האויר ועוד ועוד ועוד שאלות....


וכשהחלטתי לענות עליהן חיי השתנו... הליכה שומרת עלי, על גופי, על נפשי, על מוחי, על שמחתי! אני משתפת אתכן בתהליך המתפתח והופך לתחביב פעיל, בריא ומהנה.


ראשית, ההבנה מה היתרונות של הליכה, כיצד אני תורמת לגופי כשאני מבצעת פעילות זו.
שנית, לזהות את הגורם המעכב אותי מללכת. שלישית – ללכת!  או כמו בפתגם המפורסם של נעלי נייקייJUST DO IT!!!  

      

  • הליכה משפרת את חילוף החומרים – חילוף חומרים גבוה גורם לפירוק שומנים והורדה במשקל, יתרון עצום לא? כל אחת מאתנו שמחה להוריד במשקל ולעצב אזורים הדורשים עיצוב, אז הליכה היא החברה הכי טובה שלי לבעיה זו. ככל שאני הולכת יותר, כך הקלוריות נשרפות.

 

  • הפלא ופלא – הרגשה נפלאה של היי מגיעה בעקבות ההליכה. המוח מפריש  דופמין ואנדופורנים שגורמים להרגשה טובה וחיוך של סיפוק על הפנים  שווה מליון דולר!

 

  • הליכה ממריצה את זרימת הדם לאזורים בגוף, מאזנת לחץ דם ומונעת מחלות לב, משפיעה על המוח לטובה, מחזקת שרירים ומייצבת את הגוף – עם כאלה יתרונות בוודאי שארצה ללכת.

 

  • יציאה מאזור הנוחות – היציאה להליכה מלמדת אותי להשתמש בארגז הכלים שלי – נחישות, התמדה, החלטיות, כוח רצון, לימוד,,,,,, כל אילו ועוד הם כלים שבהם אני משתמשת כדי לקוםםםםם ולצאת להליכה כל יום – תורם לי רבות להערכה העצמית, לאמונה בעצמי ומשפיע על תחומים נוספים בחיי.

 

  • חברה – לעיתים קרובות אני מוצאת את עצמי עם חברה או חבורה (הבנות שלי וחברות שלהן), לצידי. בוודאי ובוודאי שזה תורם רבות לקשרים החברתיים שלי, שיתוף החוויה וההנאה. השתפכות הנפש או צחוק מתגלגל – בקיצור – הנאה צרופה.

 

  • הכרת הארץ – אני בחרתי לי שביל שיהיה בו נוף, אויר צח (פחות או יותר אם זה בישוב ולא בעיר) ובמיוחד פיתחתי לי תחביב הכרות עם הסביבה. בחרתי לי כמה מסלולים באיזור מגורי, אך כשאני יוצאת לחופשה או שוהה במקום אחר – אני מנצלת את ההזדמנות להכיר עוד מקום בארץ היפה והקטנה שלנו, כי בלי היציאה להליכה אולי לא הייתי מסתובבת באיזור – כן, העשרת הידע שלי. ועוד ד' אמות של היכרות הארץ להוסיף לרפטויר המצוות .

 
אז מה חסר לי לדעת? איך אני מתחילה?


מסלול - ראשית בדקתי לי מסלול באיזור בו אני גרה, מסלול קל שאוכל לקצר אותו בכל שלב שארצה, שהסביבה בו הוא נמצא מושכת את ליבי ויהיה לי נעים לצעוד בו, לא צפוף, משתדלת שהוא עם אוירצח וללא תחבורה – לפעמים אפשרי גם בפארק שעשועים באם גרים בעיר סואנת – או שאני יוצאת מוקדם בבוקר להליכה כדי שלא יהיה זיהום אוויר רב, בודקת את המסלול ולאחר שמבינה את הדרך, את אפשרויות הקיצור, את הקושי שיש בדרך (לפעמים יש עליה חדה וארוכה שאינה מתאימה להתחלה של הליכה) מסמנת לי את הדרך, והופכת למסלול קל למתחילים.


זמן הליכה – בתחילה הכושר שלי צריך התפתחות בהדרגה. אני מתחילה ללכת כ-20 דקות-30 דקות. בקצב שמתאים לגוף שלי, לשרירים, ולמאמץ שאני מסוגלת לספוג כרגע. מקציבה לי כשבוע ללכת את אותה כמות זמן, אחרי כמה ימים כשאני מרגישה שהשרירים מתחזקים, פחות מתאמצים ומסוגלים יותר, הנשימות שלי התרגלו למאמץ, אני מאריכה את המסלול בעוד כ-10 דקות ומגבירה את קצב ההליכה.
וכך בהדרגה הגוף מסתגל, אני מסתגלת וזה מתחיל לקרות, אני מכורה...כלומר, הצלחתי לבנות לעצמי הרגל טוב! כל הכבוד, טפיחה על השכם !


לאחר בדיקת מסלול וקביעתו, אני קובעת את השעה שמתאימה לפעילות היומית שלי, מד העייפות שלי וכח הרצון שלי. קובעת את השעה הכי נוחה לי בוקר או ערב, העיקר לא כשחם מדי – מתיש ומייבש- לא מוותרת לעצמי, בודקת היטב שאני יכולה- עם קצת שכנוע עצמי – לצאת בשעה שאני קובעת ושאין גורמים מעכבים וזהו . יש מסלול ויש שעה.


בגד – רצוי מאד בגד מכותנה, אוורירי וסופג זיעה, מתאים למזג האויר. חצאית רחבה וחולצה מכותנה רחבה שארגיש טוב.


נעל – מתאימה למבנה כף הרגל. נעל ריצה יכולה להיות גם נעל הליכה, עליה להיות גמישה, ומתאימה לכף הרגל – באם יש בעיה מסויימת בכף הרגל יש לדאוג שהנעל תגן על הבעיה ותתאים לה. אין ללכת עם נעל שטוחה, אך ורק נעל ספורט ורצוי עם בולמי זעזועים.


ציוד נוסף – בקבוק מים קטן, שעון, מד הליכה, טישו, נגן, וכל מה שיעשה לכם טוב בדרך...... התוספים גורמים לחוויה להתעצם.... רצוי להשאיר את הנייד בבית........ מגיע לך חופשה.


אכילה – לא לצאת על קיבה מלאה. 3-4 שעות לפני ההליכה אפשר לאכול מזון עם חלבונים – קטניות, עוף, ביצה, דברי חלב. חלבונים בונים את הגוף.


שיתוף – ספרי על כך לסובב אותך, כולן כמוך, חלקן רוצות ואין כוחות, חלקן עסוקות ולא מבינות, תשפיעי את הטוב על הזולת, תסבירי את התוצאות שאת החווה מההליכה – זה יחזק אותך להמשיך וישפיע על אחרות להתחיל... או אפילו להצטרף אליך!
 
בהצלחה והנאה רבה....

 

ותתחילו לחיות חיים של בריאות 

bottom of page