top of page

טיפים שיקלו עליכם את הצום

בימי צום אנו נפרדים במידה רבה, מאספקת צורכי הגוף השוטפים, ומתחברים יותר לצורכי הנפש ורוח הפרטי ויעדינו כעם. זה כמובן העיקר... ובכל אופן, הגוף, מה יהיה עליו..

אז כמה טיפים שיקלו עלינו את הצום, והלוואי שיגיע קודם משיח צדקינו ותחית המתים ונזכה לאכל מהזבחים והפסחים...

  1. אחת התופעות הכי מציקות בצום היא כאבי ראש למכורים לקפאין בכל צורותיו...כל סוגי קפה (חוץ מנטול קפאין), תה שחור, קולה (כולל דיאט). כדי להנצל מהפורענות הזאת מומלץ כבר 4-5 ימים קודם הצום להוריד כמויות, ולשתות הרבה מים או תה צמחים. אצלינו בבית מאד אוהבים מים עם לימון וסטיביה. מומלץ. הנאמר לעיל תקף גם לגבי גמילה מסוכר, פחמימות ריקות לבנות ושאר המזונות שאתם נמשכים אליהם בצורה כפייתית / בלתי נשלטת (מישהו ביקש צ'יפס, ולא קיבל?...תשוקה שמנהלת אותנו שמוציאה אותנו אפילו מהמיטה להכין או לקנות?  אגב, זה נכון גם לגבי עישון...ושוקולד... 

  2. כמובן לשתות כ-12 כוסות מים, רצוי כבר משבוע לפני הצום. החוסר בנוזלים גם הוא מורגש ומתורגם בגוף (חלקי ) כרעב. אפשר לתת צבע וענין - וגם טעם מרענן למים או לתה צמחים ע"י הוספת פרוסות מלפפון, מילון, אבטיח, לימון, תרכיז פירות, פירות יבשים, עלי מנטה וכדו'. חשוב לציין - משקאות עתירי קפאין או אלכוהול,  תבלינים, וכמובן להמנע ממאכלים מלוחים שמייבשים (חמוצים, אבקת מרק, כל מזון מתועש, סלטים קנוים).

  3. לאלו שבד"כ אוכלים בצורה מסודרת מבחינת הזמן וההרכב של הארוחה, גם מערכת העיכול מצורגלת ונכנסת להיכון, ומתחילה  בהפרשת האנזימים ופעולות הנדרשות לפני זמן ארוחה קבוע. אז בואו נבלבל אותה קצת, שהיא לא תנהל אותנו בצום... החל מ 4-5 ימים לפני הצום תנסו לאכל בשעות שונות מהרגיל. וכמובן להוסיף יותר ירקות ( עד חצי ה...צלחת) 

  4. ביום הצום  לאכל ארוחת בוקר משביעה (השנה זוהי סעדות שבת ) המכילה דגן מלא כמו שבלת שועל, או לחם איכותי, שיפון, מונבט, שאור/מחמצת וכדו' עם חלבון  (ביצים, יוגורט עזים,  וכדו' ) גם חומוס, טחינה ביתיים, שקדיה וכדו' ישלימו את החלבון ומכילים גם שמן טוב שתורמים לשחרור מושהה של המזון ולשובע מתמשך יותר.  ולשתות, אמרנו?

  5. בסעודת המפסקת נוהגים לאכול ביצה עם עפר ותבשיל עדשים. מזון מושלם מבחינה תזונתית... חלבון מלא ומשביע, ותבשיל עם תאית של הקטניות עצמם. רצוי להוסיף מעט גזר מבושל ושמן זית לעדשים...להגביר תזונה ושובע. אלא שהשנה זו סעודה שלישית רגילה של שבת (כי לא נוהגים אבלות בשבת) כך שאפשר לשלב גם מזונות נוספים. 

  6. להקלה נוספת, מומלץ לצרוך צמחים שמשביעים מחברת רוטס, מוצר מדהים בשם "בשבילך" כבר 5-6  ימים לפני הצום. וזאת כדי להכין את הגוף, גורם שהמזון המתעכל יהפוך למסת שריר, ואנרגיה זמינה לפעולות היומיום  - במקום שיאגר ברקמת שומן מיותרת (תאי אדיפוס המשמינים, לא בריאים ולא אסטתיים) גם הצמחים ביו-כוכומין יכולים לתרום להורדת עודפים המעלים את הדלקתיות בגוף, המקשה מאד על הירידה במשקל.

אז להתראות ולהתרזות בבית המקדש השלישית בקדושה ובטהרה עם משיח צדקינו וכל יקירינו בכל דור ודור.

ותתחילו לחיות חיים של בריאות 

bottom of page