top of page

ותתחילו לחיות חיים של בריאות 

Success! Message received.

סתיו - זמן מושלם להליכות


הליכה יומית יכולה לשפר את איכות החיים, הליכה משפיעה על הגוף, על הנפש, על המח, ואפילו על מצב הרוח... תתחילו גם שלא כ"כ מתחשק, ובתהליך מתפתח תהפוך לכם ההליכה לתחביב בריא ומהנה.עכשיו סתיו, מזג אויר נפלא, זמן מושלם להתחיל.

מדוע קשה לנו כל-כך לצאת להליכה, איך מתחילים? עם אילו נעליים לצעד? האם הליכה פוגע תבברכיים? ובכלל באיזה מסלול כדאי ללכת, ננסה לענות על שאלות אלו ועוד...

ראשית, חשוב להבין מה הההשפעות המיטיבות של ההליכה, אם נבין מהה התרומה של פעילות זו לגוף נצליחיותר בקלות להתחייב, כדאי גם לזהות את הגוררם המעכב אותנו מללכת. ואולי פשוט להתחיל, כמו בפתגם המפורסם של נעלי נייקי JUST DO IT!!!

  • הליכה משפרת את חילוף החומרים – חילוף חומרים גבוה גורם לפירוק שומנים והורדה במשקל, יתרון עצום לא? כל אחדת מאתנו שמח להוריד במשקל ולעצב אזורים הדורשים עיצוב, אז הליכה היא אחד הדרכים להתמודד עם בעיה זו. ככל שהולכים יותר, כך הקלוריות נשרפות.

  • מצב רוח טוב, הפלא ופלא... הרגשה נפלאה של היי מגיעה בעקבות ההליכה. המוח מפריש דופמין ואנדופורנים שגורמים להרגשה טובה וחיוך של סיפוק.

  • הליכה ממריצה את זרימת הדם לאזורים בגוף, מאזנת לחץ דם ומונעת מחלות לב, משפיעה על המוח לטובה, מחזקת שרירים ומייצבת את הגוף – עם כאלה יתרונות בוודאי שתרצו ללכת.

  • יציאה מאזור הנוחות – היציאה להליכה מלמדת אותנו להשתמש בארגז הכלים שלי – נחישות, התמדה, החלטיות, כוח רצון, לימוד,,,,,, כל אילו ועוד הם כלים שבהם נשתמש כדי לקוםםםםם ולצאת להליכה כל יום – תורם להערכה העצמית, לאמונה בעצמנו ובהמשך משפיע על תחומים נוספים בחיים.

  • חברה – לעיתים קרובות נצא להליכה עם חברים או בחבורה. שותפות לחוויה והנאה, שיחות נפש או צחוק מתגלגל – בקיצור – הנאה צרופה.

  • הכרת הארץ/הסביבה לא תאמינו מה תמצאו ליד הבית.. בחרו שביל בסביבת הפארקים העירונים, או שביל עם נוף ואויר צח אם אתם גרים בישוב, הכירו עם הסביבה, שנו מסלולים מדי פעם. אם אתם בחופשה, נצלו את ההזדמנות להכיר מקום חדש בארץ היפה שלנו..

אז מה חסר לי לדעת? איך מתחילים

מסלול - ראשית לבדוק את המסלול באיזור שלכם, מסלול קל שאפשר לקצר אותו בכל שלב שנרצה,סביבה יפה ולא צפופה שיהיה לנו נעים לצעוד בו, עדיף בסביבה עם אויר צח - רחוק מכביש ראשי ותחבורה, בעיר סואנת – ליד פארקים, או לצאת מוקדם כשיש פחות זיהום אוויר, לבדוק את המסלול, את אפשרויות הקיצור, את הקושי שיש (עליה חדה וארוכה אינה מתאימה להתחלה של הליכה).

זמן הליכה – הכושר מתפתח בהדרגה, מתחילים בהליכה של 30-20 דקות. בקצב שמתאים לגוף שלכם, לשרירים, ולמאמץ שאתם מסוגלים לספוג כרגע. אחרי כמה ימים - כשמרגישים פחות מאמץ, השרירים מתחזקים, הנשימות התרגלו למאמץ, ומסוגלים ליותר, מאריכים את המסלול בעוד כ-10 דקות ומגבירים את קצב ההליכה. וכך בהדרגה הגוף מסתגל. מסתגלים וזה מתחיל לקרות, מתמכרים...כלומר, הצלחנו לבנות הרגל טוב! כל הכבוד, טפיחה על השכם!

לאחר בדיקת מסלול וקביעתו, קובעים את השעה המתאימה לפעילות היומית בוקר או ערב. לבדוק את מד העייפות, מתי יש כח רצון, ואין גורמים מעכבים. בקיץ - לא כשחם מדי – מתיש ומייבש.

בגד- רצוי מאד ללבוש בגד מכותנה, אוורירי וסופג זיעה, מתאים למזג האויר. חצאית רחבה וחולצה מכותנה רחבה להרגשה טובה.

נעל - מתאימה למבנה כף הרגל. נעל ריצה יכולה להיות גם נעל הליכה, עליה להיות גמישה, ומתאימה לכף הרגל – באם יש בעיה מסויימת בכף הרגל יש לדאוג שהנעל תגן על הבעיה ותתאים לה. אין ללכת עם נעל שטוחה, אך ורק עם נעל ספורט ורצוי עם בולמי זעזועים.

ציוד נוסף - בקבוק מים קטן, שעון, מד הליכה, טישו, מוסיקה וכל מה שיעשה לכם טוב בדרך...... התוספים גורמים לחוויה להתעצם.... רצוי להשאיר את הנייד בבית... מגיע לכם חופש.

אכילה – לא לצאת על קיבה מלאה. 3-4 שעות לפני ההליכה אפשר לאכול מזון עם חלבונים – קטניות, עוף, ביצה, דברי חלב. חלבונים בונים את הגוף.

שיתוף – ספרו על כך לסובבים, כולם כמוך, חלק רוצים ואין כוחות, חלק עסוקים ולא מבינים, תשפיעו את הטוב על הזולת, תסבירו את התוצאות שאתם חווים מההליכה – יחזק אותכם להמשיך וישפיע על אחרים להתחיל... או אפילו להצטרף... בהצלחה והנאה רבה....

bottom of page