top of page

תזונה נכונה בחגים

החגים שבפתח מזמנים לנו ימים של חשבון נפש, התחדשות וקבלה לעתיד. כדאי להקדיש תשומת לב מיוחדת לכל נושא סעודות השבת והחג. יש דמיון בין האתגר מול השפע שמציע עונג שבת לבין החגים הבעל"ט, המאפיין הדומה - שפע שפע ועוד שפע ב"ה באווירה משפחתית וחגיגית שמטשטשת לנו גבולות של "טעם טוב" במידת האכילה.

השנה הלוח העברי מספק לנו הרבה סעודות חג, שפע של מתוק לשנה טובה ומתוקה. בונבוניירות ואריזות שי מתוקות מחכות לנו בכל מרכול. ואנא אנו באים...

איך נתרגם תפריט של תזונה נכונה ובריאה לשולחן החג?

לצערנו הרעיון של תזונה בריאה בחג ובשבת מעלה אצל רובנו הרבה ספקות ובעיקר התנגדות. קשה לשרש את ההקשר המוטעה שמונח במוחנו ש"להתענג בתענוגים" משמעותו- לאו דוקא בשר ודגים אלא הרבה הרבה יותר: ארוחות עשירות ועתירות שומן וקלוריות, מיני מתיקה, עוגות וקינוחים.

נוסיף לכך לחץ העבודה מסביב האוכל: לפני – ההכנה, בזמן הסעודות- ההגשה והלחץ שאחרי- לנקות ולהחזיר סדרי עולם.

 

כמה טיפים שיעזרו לנו במשימה

מילת המפתח היא תכנון - אם נתכונן נכון גם בחשיבה וגם בהכנת התבשילים נוכל להקל את ההתמודדות.

להתכונן – מבחינת עומס ה"קלוריות", ולהציע תפריט מוכר ומזין של שפע סלטים וירקות דג ועוף, בידיעה מראש שבראש השנה יהיו יותר הוצאות ב"בנק הקלוריות", אפשר גם ליהנות מטעימה מחלת הדבש המתוקה, מהצימס, ומיתר הסימניםהמתוקים/ מטוגנים שמציע שולחן החג אבל במידה, לדעתשתמיד יש את דרך האמצע, שביל הזהב.

כמובן לא להגיע מורעבת וחסרת שליטה לסעודות החג. הימנעי כמה שניתן ממצב עכב"ר עייפה, כואבת (רגליים/גב),ברוגז, רעבה.

 

להשתדל בערב החג לאכול קליל אבל מסודר.

  • ארוחת בוקר: פריכיות אורז, יוגורט, גבינה מלפפון פרוס (אין זמן לחתוך סלט דק, דק)

  • בצהריים: חתיכת דג או עוף "טועמיה חיים זכו..." ובתוספת ירקות מהמרק.

  • לפני הדלקת נרות: פרי ושתיה,

ובע"ה נהיה מחוסנים מפני התקפת השפע של ארוחת החג המגרה את בלוטות הטעם במיוחד אם הרעבנו את עצמנו במשך היום..

כדאי להשתדל לנוח בערב החג, ולא להגיע מותשת לשולחן.

 

"אמר רב: אפילו דבר מועט, ולכבוד שבת  עשאו, הרי זה עונג."

אמר הרמב"ם: "יאכל כדי רביע משבעתו"  ולא אמר בשבת יאכל יותר….

זאת אומרת , הרגשת שבת וחג לא נפגמת אם נאכל בכמויות קטנות יותר.

 

להכין תחליפים בריאים ודלי קלוריות בעוד מועד סלטים חיים מגוונים, ירקות מוקפצים במעט שמן,דג אפוי ולא מטוגן, גפילטה פיש עם מינימום סוכר (או תחליף), מרק מסונן משומן עוף וגדוש בירקות- גזר, קישואים, בצל, סלרי אמריקאי, פטרוזיליה וכו'.פשטידות מירקות כמו קישואים במקום קוגל נוטף שומן.

 

בארוחת החג אפשר אולי לוותר על תוספות מיותרות. תבדקו בכל שלב בארוחה האם אתם ממש רעבה? לקינוח פירות או ארטיק לימונדה מעשה שהכנתם. כדאי לסיים את הארוחה כפי שאומר הרמב"ם: 3/4 שבעה. גם זו הנחיית חז"ל.

 

להקשיב לאיתות הגוף, הבטן תגיד לך מתי "מלא כרסו " האזיני... ותעצרי! לכבד את המכונה המופלאה  שהקב"ה העניק לנו- גם זה מדרכי ה' בפועל ממש.

 

לתכנן גם הליכה בשעות אחרי הצהריים ...

אם במשך השנה אנו משתדלים לשלב בסדר היום הליכות או שיעורי התעמלות ואפילו הפעילות היום-יומית השגרתית שורפת קלוריות, הרי שבשבתות ובמיוחד בחגים הבאים עלינו לטובה נשב רב היום בבית הכנסת ובסעודות, ובסופו של יום חג נמצא גרעון בפעילות ולפעמים גם אוברדרפט גדול בקלוריות.

 

לכן כדאי לאמץ גם בימי החג הרגל של הליכה, מותר ואפשר לעשות הליכת חג. כל פעילות שהיא שלא טבועה בנו כדאי לתכנן מראש ולהסיר כמה שיותר מכשולים שימנעו אותנו מהשינוי עד שתהפך הרגל, לכן כדאי לקבע מראש עם אחד מבני המשפחה או עם חבר/ה הליכה של תענוג. נשרוף כמה קלוריות, נעלה את הקצב המטבולי (חילוף חומרים) ונרוויח זמן איכות עם חבר/ה או בן משפחה.... כמובן, לא בקצב מרתון אלא משהוא יותר מתון ברוח החג.

מומלץ לצאת אחרי המנוחה בשעות אחה"צ המאוחרות כשפחות חם צאו להתאוורר ותרוויחו גם הנעה וגם הנאה.

 

איו ספק שעם תכנון נכון ומדוקדק ורצון אמיתי של שינוי שמלווה אותנו לקראת שנה חדשה נוכל להצליח בעבודת שיפור המידות - תרתי משמע.

 

 

ותתחילו לחיות חיים של בריאות 

bottom of page