top of page

להבין את האותיות הקטנות - 80% דג?

מאמר שני בנושא כתבה: גילה הלאג

שמעון וגילה האלג  שמן טוב – צפת  

בוגרת הקורס להכשרה מקצועית  של ד"ר רינה גרנות

קליניקה לאבחון,פתרונות וטיפולים ברפואה טבעית

יצור ושיווק מוצרי מרפא וקוסמטיקה טבעית

 

 

סיור קצר במחלקות הדגים הקפואים יגלה את המשפט התמוה המופיע על רב האריזות: "מכיל 80% דג" מבט נוסף על אריזות ה"80% דג" יגלה כי מעל ל90% מהדגים האלה מגיעים מסין וכי מחירם אינו זול בהכרח מאריזות של "100% דג".

 

כצרכנים הערים למציאות העגומה נספר לכם כי למעשה לא קל היום למצוא במרכולים 100% דג קפוא, ואף יותר מכך, האותיות הקטנות והמילים הבלתי ברורות המודפסות על גבי אריזות המזון מסתירות פעמים רבות מציאות עגומה הפוגעת בבריאותינו ובריאות ילדינו.

 

הסיבה: רווח כספי

80% דג משמעותו בפשטות העלאת משקל הדג באמצעים כימיים על ידי הוספת מים ופוספאטים, שמטרתה העלאת מתח הרווחים של היצרן והיבואן ללא שום התחשבות בבריאות הציבור.

בלתי נתפס אבל אמיתי. כבר בשנת 2010 בוצע תחקיר מיוחד בתכנית "כלבוטק". על דגים המיובאים מסיןלמאכל בישראל

 

דגים בתוספת חומר ניקוי
בתחקיר תועד בסתר כיצד באופן שגרתי, פועליםבתעשיית הדגים בסין, מנקבים את בשר הדג בעשרות חורים, ואז מניחים את הדג להשריה בתמיסה של מיםוהכימיקל סודיום טריפוליפוספט, כימיקל הנמצא בחומרי ניקוי למכונות כביסה! למדיחיכלים ! וגם...לניקוי האסלה.

 

הפוספאטים מסייעים בהחדרת המים לתוך בשר הדג לשם העלאת משקלו, ושומרים על המרקם והאחידות של הדג (דואג שהדג לא יתפרק וישנה את צבעו).

 

בבדיקות שנערכו עבור התכנית, נמצא סודיום טריפוליפוספט בכל הדגים שנבדקו, המייצגים את הרובהגדול של החברות המוכרות דגים ברשתות השיווק. נמצאו כמויות STPP גבוהות יותר מאלה שמתירות התקנות (בישראל התקנות מתירות רמה של 0.5% לקילוגרם דג) במילים אחרות גם אם על האריזה כתוב 80% דג, סביר להניח שאחוזי הפוספאטים הם גבוהים יותר והרבה יותר ואין על כך פיקוח ממשי.
אם כך, אכילת דג שאינו 100% דג משמעותהה אכילת דג המכיל רעלים.

 

ומה עוד מצאו בדגים מסין?

כיוון שאנו עוסקים בבריאות ותזונה נוסיף עוד כי מלבד אחוזי דג מופחתים וחומרים מוספים, חשף התחקיר את הימצאותם של תולעים בדגים. התחקיר חשף עובדים סיניים שצולמו שולפים בעזרת פינצטה עשרותתולעים מכל דג אמנון. גם לאחר השליפה בפינצטה נמצא שכמות התולעים בדגים גבוההמהמותר על-פי התקן.  

בנוסף, חשוב לדעת כי גם ללא הימצאות הפוספאטים בדגים מסין יש לזכור שההתפתחות התעשייתית המהירה בסין גבתה וגובה מחיר אקולוגי שאין לו תקנה, בזמן מועט יחסית הורעלו נהרות ענק וימים ועקבות כך הדגה ואפילו בני האדם שחיו וחיים סביב לנהרות. משמעות ההרעלה בעבורנו כצרכנים היא אכילת דגים עתירי רעל ובעבור הסינים המסכנים – תחלואה קשה בעיקר בסרטן בוושט ומערכת העיכול.

 

לסיכום: המלצתנו לסיכום להתרחק מדגים קפואים/מצונננים המגעים מסין, אחרים לאכול במידה.

עדיף לרכוש דגי הכנרת או דגי בריכות (המגדלים טוענים שהם לא מוסיפים לתערובות ההאכלה תודפים מסוכנים) והמומלצים ביותר הם כמובן דגי ים טריים או קפואים מנורבגיה – 100% דג. 

שמעון וגילה הלאג - שמן טוב
קליניקה לאבחון,פתרונות וטיפולים ברפואה טבעית 
ייצור ושיווק מוצרי מרפא וקוסמטיקה טבעית
אתר: shementov-nature.com   טלפון: 077-5052018

 
כתבות דומות: סימון תזונתי - מה אפשר ללמוד מהמידע שעל התווית 

 

ותתחילו לחיות חיים של בריאות 

bottom of page