top of page

החום ותפקידיו בריפוי הגוף וחיזוק מערכת החיסון

הכותבת גילה האלג בוגרת הקורס של יד –לבריאות

מנהלת קליניקה "שמן טוב" לרפואה טבעית בצפת - אבחון, טיפולים, מוצרי מרפא וטיפוח טבעיים

לשאלות ויצירת קשר נא לפנות למייל  shementov@012.net.il 
 אתר:  http://www.shementov-nature.com/ 

 

חום כשלעצמו אינו מחלה אלא תוצאה - עדות לכך שבגוף מתרחש תהליך דלקתי.

במרבית המקרים עולה החום עקב זיהום ויראלי או חיידקי או דלקת.

במאמר זה ננסה לשנות את התפיסה הרווחת בקרב הורים רבים שהחום הוא מזיק.

 

בהתייחסות נכונה אל החום אפשר לחזק את הגוף ומערכת החיסון ולהיות –פחות חולים ויותר בריאים.

למעשה -תפקיד החום הוא לשתק את פעילות החיידקים ובכך לאפשר למערכת החיסון לפעול ולהביא לריפוי. כאשר אנו מורידים את החום אנו משתקים את מערכת החיסון ומאפשרים לחיידקים לפעול ביעילות מקסימאלית ולהתרבות במהירות... כשהשפעת התרופה פגה, החום חוזר ועולה אך עתה הוא צריך להתגבר על מספר חיידקים כפול ומכופל. ומשום כך ברוב המקרים כשהחום שוב עולה, הוא עולה לרמה גבוהה יותר וגורם לסבל רב יותר.

 

לכל מחלה יש עקומת חום אופיינית

יש קשר הדוק בין סוג החיידק לבין גובה החום לדוגמא: שפעת- עלייה פתאומית, ירידת מה ואח"כ חום קבוע במשך מספר ימים.

אנגינה - חום גבוה מאוד שנשאר גבוה מאוד בעקביות למשך חמישה ימים (כל זה כמובן כל עוד לא הורדנו את החום ולא שיבשנו את מהלכו).

לכל חיידק יש רמה של חום שגורמת לו לשיתוק ולאי יכולת להתחלק ולהתרבות. "ובמקרה" הטמפרטורות הללו נעות בין 38-40 מעלות צלזיוס. בדיוק הטמפרטורה שאדם מסוגל לקבל בלי שהמערכות השונות בגוף יינזקו. למשל ווירוס השפעת משתתק ב-38 מעלות.  

אם כך החום אינו עולה "סתם" אלא רק עד אותה עשירית המעלה שבה החיידקים מפסיקים לנוע, להתחלק ולהתרבות. מצב זה מחזיק אותם בשיתוק עד שתאי הדם הלבנים שהם חיל המגן של הגוף מפני פולשים שונים בולעים את כל הפולשים הזרים שהם פוגשים.הם- בניגוד לחיידקים ,דווקא מתרבים ומגבירים את פעולתם ככל שהחום עולה!!!!

ובכן במצב הטבעי נכון הוא שהחום יישאר גבוה עד שתאי הדם הלבנים יסיימו את מלאכתם והחיידק או נגיף ימוגרו. התוצאה בטיפול בחיידק או נגיף ללא הורדת חום היא מערכת חיסון חזקה יותר ויכולת התנגדות טובה יותר של הגוף במלחמה הבאה.

 

דרכים טבעיות להורדת חום

תרופות מורידות חום כדוגמת האקמול מכילות פרצטאמול אשר במינונים גבוהים ושימושים תכופים יכולות לגרום לנזק בעיקר לכבד. הדרך האפקטיבית, המהירה והבריאה ביותר להורדת חום היא הדרך הטבעית או בשם הנוסף-תרופות הסבתא. מומלץ לקרוא בעיון ולשמור לעת הצורך!

 

חומץ טבעי או חומץ תפוחים נפלאים להורדת חום וישנם כמה דרכים לשימוש:

א. לצקת בקערה כמות שווה של מים וחומץ, לטבול זוג גרביים בתערובת, לסחוט מעט ולגרוב לחולה. על הגרביים האלה גורבים עוד זוג גרביים יבשות ואם צריך עוד זוג. להוריד כשהגרביים מתייבשות. 

ב. משכיבים את החולה על מגבת גדולה, מפשיטים בחלקים,קודם החזה והבטן למשל ומשפשפים בתנועות זריזות את התערובת. מלבישים וממשיכים לחלק הגוף הבא. אפשר להתעכב בכפות הרגליים ולעסות היטב. אפשר גם להניח קומפרס קר מהתערובת הנ"ל על המצח. החומץ סופח רעלים ולכן גם אפשר למרוח על עקיצות דבורים למשל.

 

עיסוי אגודלים לעסות את אגודלי החולה באמצע בתנועות סיבוביות לפחות 5 דקות. כשמדובר בתינוקות וילדים אפשר תוך כדי פעולות אחרות לחזור כל פעם לתנועות העיסוי

 

שמנים אתריים יחס של 2 טיפות שמן לבנדר 2 טיפות שמן עץ התה ½ ליטר מים-קומפרס קר על המצח

 

הערה: כל האמור לעיל מגיל 3 חודשים ואילך ובכל מיקרה יש להתייעץ עם רופא.

 

לתגובות, שאלות ויצירת קשר ניתן לפנות למייל shementov@012.net.il

 

 

ותתחילו לחיות חיים של בריאות 

bottom of page