top of page

אכילה רגשית

אכילה רגשית עונה על צורך מסוים. לעיתים זו מישהי לבד שמפצה את עצמה או אישה שיש לה הרבה ילדים וחווה שעות עמוסות ומעייפות שבסופן או במהלכן היא חשה מותשת עייפה ומרוקנת,
התחושה של אני נותנת ולא מקבלת ומרגישה ריקנות פנימי, או מגוון רגשות אחרות...צער, כאב, תסכול, עומס, כעס, הצפה רגשית או פיזית, חוסר אונים, חרדה....
לעיתים קרובות האישה תיגש למטבח ותאכל בחופזה וללא שימת לב מכל הבא ליד . יש להניח שלא יהיו אלה מאכלים בריאים ומזינים.


השאלה (לעצור רגע לפני ביצוע התגובה האוטומטית ושגורה של אכילה/ עישון/ צעקה/ אלכוהול וכו'):


האם זה צורך לאוכל או צורך ל"משהוא" אחר ?!
אדם שנכנע לדחף ירגיש לבסוף רגשות קשים של תסכול ושנאה עצמית . איך שוב אכלתי ונפלתי ללא שליטה.


הרגשה זאת באה בזמן שאין מי שיקשיב חשובה התמיכה של  חברה \בעל\פסיכולוג או מטפל .
כשיש תמיכה זה יעזור להתגבר על הצורך לאכול. הצורך הוא סימן לרצון להכלת רגש , להבעת רגש, לשינוי מצב. האדם לא כל כך רואה את הדרך לפרוק תסכול.
 
מי אמר שזה האוכל שיפתור את הבעיה ? אנחנו צריכות לזהות את הזמן והמקום הזה שאדם מרגיש קשה עם עצמו.


חשוב להיות מודע
לעיתים :משעמם לי \יש לי עבודה סזיפית\אירגון או מאמץ אינטלקטואלי ארוך. כשרוצים לשבור את הלחץ  הכי אינסטינקטיבי זה ללכת ולאכול. במקום זה ניתן לעשות דברים אחרים כגון: התרגעות במקלחת, קריאת ספר, הליכה, התעמלות, עבודה בגינה, ועוד,  כל אחת  תכין לעצמה רשימת דברים נעימים שניתן לעשות על מנת להירגע . כאשר הילדים קטנים ושעות אחר הצהריים עמוסות ומתישות ניתן לעשות התעמלות עם הילדים בבית כמו כדור, טרמפולינה ביתית, קפיצה  בחבל, תופסת.
ואם כן בחרנו לאכול כדאי לבחור בתה צמחים קודם , שהינו מרגיע וכן עוזר להתעסק עם הידיים והפה.


יש לקחת את הרגש ולא לקחת את המקום לאכילה הנקודה היא לזהות את המקום ולא ליפול למקום הקשה .
"ויבוא עמלק ויזנב בך את כל הנחשלים אחריך" זהו יצר הרע –עמלק, שפועל בנקודת החולשה .
אם ניתן לעצמנו רגש של תשומת לב ונכיל את הרגש– נדע לזהות שאנו במצב זה, לאהוב את עצמנו(וממילא את הסובב) גם במקומות החולשה שלנו.
לעיתים לא יהיה מישהו שיקשיב לנו ויכיל אותנו ואז נעשה זאת לעצמנו.
 
כשמגיעים לקושי נעזר בתרפיה :
לשבת על כורסא ולהכיל את הקושי\העומס- לקבל אותו כמות שהוא. הרגשות הם לגיטימיים, מה שאני מרגישה הוא לגיטימי ולא רק היכולות ויתרונות שלי—גם את הקשיים.
ללמוד איך לזהות את הרגש ולהתמודד עמו בלי הקביים (האוכל).אנשים יחשבו שזה לא לגיטימי להרגיש כך(רווקה מבוגרת, אמא כועסת , עייפה) או  שאנשים סביבך מבקרים אותך או לא תומכים שזה יכול מאד לשחוק את הנפש/ רגש.
זוהי הרגשה איומה שאין תמיכה – ניתן להגיע מזה עד לדיכאון.
לעיתים אישה תעשה דווקא כי לא מקבלים אותה ואז אין רצון להשקיע כלל – היא מרגישה שאין לה כבר מה להפסיד, חלילה.


ניתן לראות זאת בכל מיני מצבים :
בית ציבורי \בית של רבנים בו הרבנית מארחת ומבשלת הרבה ואין לה מקום וזמן לעצמה (או זמן איכות עם בעלה הרב) וכיוצא מכך היא לא מוצאת מקום להביע את הרגשות והאתגרים העולים בה.
אישה שבעלה עסוק מאוד ולא פנוי לתת לה תמיכה .
אישה שבורכה בבית מלא עסוקה בעבודה רבה ואף נתונה לעומס ולחץ. הפורקן לעיתים קרובות הוא האוכל – זמין ומקובל להיות כל הזמן במטבח. במצבים מאתגרים אנחנו לא תמיד יכולים לשנות את הנסיבות, ניתן אבל, לשנות את התגובה שלנו , בעצם זה מה שהקב"ה רוצה מאתנו.
להגיד לעצמך את לא חייבת, את בוחרת מרצונך  את הקושי (למשל לגדל משפחה ברוכה, או לבצע כל מצווה עם הדרישות שלה), והיית יכולה גם לא לעשות . העיקר להקשיב לעצמך ולראות מאיפה זה בא, "ובחרת בחיים" ובטוב.


כשנבחר תגובה של לא לאכול –זה המקום היחיד שבו נמצא באמת כוח אישי- שליטה אישית.
כוח זה אמונה , וכן כוח בעצמנו כבני אדם- שאם לא אוכל באופן כפייתי ובלא שליטה , עדיין היה לי טוב- הכוח הוא לא באכילה כפתרון...אפילו כפתרון זמני.


פה נדרשת נקודת אמונה  בכוח וכן אימון לעמוד מול הכוח שיש לי ולהשתמש בו. אימון פעם אחר פעם עד  שבונים הרגל/ תגובה משופרת. " שבע ייפול צדיק וקם.." "ונהפך לו כטבע שני"
אין כאן מקום של שליטה וכוח בגוף .


ההיפך- שימוש בכוחניות פירוש ליפול למקום הרסני ולא הגיוני (אנורקסיה\בולימיה).
כשאנחנו במשבר גדול נגיע למקום שהוא כל כך בלי שליטה, ובגישה כזאת נוכל במקום זה להרגיש שיש לנו איזה שהיא מילה בבחירת האוכל הבריא במידה- להמיר את עצת היצר במצוות "ונשמרתם..." ולקדש שם שמיים כפשוטו.


מי אמר שזלילה זו הדרך להתמודד עם צרות?!
אני בוחרת להגיב מתוך כח פנימי חיובי ולבנות הרגל חדש!!!!
בתוך מצב כאוטי אם את יכולה לתת מתנה לעצמך- לאכול באופן מסודר ושפוי , את נותנת לעצמך פינה של שפיות וכח . נתינת הכח היא מתנה! מתנה ממקום של פירגון , הכלה , אהבה. לקב"ה, לעצמינו, ולאוהבים אותנו.

 
לסיום:
בכל דור ודור יש לנו אתגר רוחני - בדור הזה האכילה היא האתגר הרוחני .
יש עודפים ושפע וביניהם שפע של מזון מתועש ולא בריא, והאתגר הוא להתגבר על כך.
איך נכנס למסלול של אכילה נכונה ?
זה לא חייב להיות ממקום של שליטת ברזל על עצמינו אלא ממקום של בחירה, הדרגה והתמדה. אני בוחרת לאכול טוב, אני בוחרת להתעמל, אני בוחרת לבנות אורח חיים בריא, והשיפורים שאני מכניסה לחיים שלי ומשפחתי, מחזירים לי חיוניות ובריאות בחיי יום יום שלי.
 
רב אושר פריינד :
כשאת עומדת במטבח ועומדת ליפול לאכילה רגשית מיותרת ולא מבוקרת תאמרי :
אבא , טאטא - תעזור לי בבקשה עכשיו !! אני לא יכולה להתמודד לבד !!
תעזור לי שלא אפול . בהצלחה רבה לכולם!
 

 

bottom of page